DJI Zenmuse X7 fiyatı ve özellikleri itibariyle, geçtiğimiz günlerde profesyonel kullanıcılar için geliştirilen yeni gimbal kamerası olan X7’yi duyurdu. Süper 35mm formatında sensöre sahip bu yeni kamera, 30fps’de 6k video kaydı ile şuana kadar ki en yüksek çözünürlükte kamera olma özelliği taşıyor.

X7 aynı zamanda DJI tarafından geliştirilen yeni DL-Mount sistemine sahip. 16mm, 24mm, 35mm ve 50mm DL-Mount lensler ile uyumlu olan X7’nin getirdiği yenilik bununla kalmıyor. Profesyoneller için önemli bir özellik olan renk işleme ve video post prodüksiyon alanında da beklenenleri karşılamış diyebiliriz. X7 dahili olarak CineCore 2.1 olarak adlandırılan görüntü işleme sistemine sahip.

Sensör

X7 süper 35mm olarak adlandırılan 23,5 x 15,7mm genişliğinde sensöre sahip ve bir piksel boyutu 3,91 micrometre. Sensör aynı zamanda 6k 30fps ya da 3,9k’da 60fps raw ham video ve 24MP fotoğraf kaydı yapabiliyor. Bu yeni sensör genişliği muhteşem görüntüler kaydetmek ile kalmıyor, 14 stop dinamik aralık sağlıyor. Codec olarak baktığımızda oldukça kaliteli olan Cinema DNG / Apple ProRes renk örneklemesini görüyoruz. Kameranın profesyonel kullanıma hitap ettiğini DJI bize açıkça söylemiş.

DL Mount Sistemi ve Lensler

DJI Zenmuse X7, DJI tarafından yeni geliştirilmiş DL mount sistemine sahip. DJI bu sistem içerisinde kullanıcıların tüm ihtiyaçları düşünerek 2,8 diyafram açıklığına sahip 14mm, 24mm, 35mm ve 50mm lens seçeneklerini sunmuş. 1/1000 shutter hızında çalışabilen bu hızlı lensler, elektronik shutter sistemlerinde oluşan ‘’rolling shutter’’ etkilerini yok ediyor ve hareketli görüntülerde oluşabilecek olan bozulmaları en aza indiriyor. Lensleri özel kılan bir diğer özellik ise karbon-fiber yapısına sahip olması, bu hafif ve sağlam materyal havadan görüntüleme için oldukça ideal.

İş Akışı

Bu alanda bir önceki model olan X5s ile hemen hemen aynı özelliklere sahip. Kamera üzerine takılan micro SD karta H.264 / H.265 video, JPEG / DNG fotoğraf codeclerinde kayıt yapabiliyorsunuz. Eğer uygun aktivasyon key’e sahipseniz DJI CineSSD üzerine Cinema DNG / Apple ProRes video kayıtlarını yapabilirsiniz. X7 önceki sistemlerden farkını renk işlemesi konusunda da gösteriyor. D-Log Curve ve D-Gamut RGB renk uzayı 14 stop dinamik aralığında post-prodüksiyon’da oldukça geniş bir renk işleme imkanı sunuyor.

Uçuş Süresi ve Uyumluluk

DJI Zenmuse X7 üzerinde 16mm lensi ile sadece 631gr ağırlığa sahip. Bu hafif tasarımı sayesinde DJI Inspire 2 ile birlikte kullanımda uçuş süresi 23 dakikaya çıkıyor.