DJI Phantom 4 Pro özellikleri ve fiyatı itibariyle drone pazarının en gelişmiş modellerinden DJI Phantom 4‘ün güncellenmiş versiyonu. DJI geçmişte her başarılı firmanın yaptığı gibi artık sadece kendisiyle rekabet ettiği bir dünya kurguladı ve rehavete kapılmadan her hamlesinde çıtayı daha da yukarı çıkarmak için uğraş veriyor.

DJI, bu hamlelerinde oldukça başarılı olduğunu yeni DJI Phantom 4 Pro‘yu duyurarak tekrar bize hatırlattı. Bu güncellemeyle birlikte artan özellikler şöyle:

  • Daha iyi kamera,
  • Daha gelişmiş çarpmayı engelleyici sensör sistemi,
  • Daha uzun süreli pil kullanımı,
  • Yeni akıllı uçuş modları,

Kamera

Kamerayla başlayalım. 20MP fotoğraf çekebilen ve 11.6 stop dinamik aralığa sahip  1″ inç CMOS sensöre sahip. Bu kameranın şöyle bir özelliği var ki, drone hızlı bir şekilde giderken veya hızlı hareket eden bir nesneyi çekerken işinizi çok daha kolaylaştıracak bir mekanik perde sistemi kullanılmış.

sensor

Ayrıca 11.6 stop gibi daha geniş bir dinamik aralığa sahip olduğu için geniş kadrajlarda çekim yaparken patlayan görüntü sıkıntısı daha az kendini gösterecektir. Zira drone kullanıcıları bilirler, çekimlerde gökyüzü aşırı parlakken karanlık alanlarda kalan görüntülerin detayları kayboluyordu. Kafanızda daha somutlaşması için şunu belirtelim, Canon 5D Mark III ile aynı dinamik aralığa sahip.

sensor2

mekanik-shutter

Çoğu drone kamerası hareket halinde fotoğraf çekerken “jöle etkisi” diye tabir edilen çok hafif titreme etkisi görülen fotoğraflar ortaya çıkıyordu. Phantom 4 Pro‘da kullanılan mekanik perde sayesinde bu etki en aza iniyor. Ayrıca artık lensin diyafram açıklığı da manuel olarak ayarlanabiliyor. Bu da drone kullanıcılarının çektikleri görüntülerdeki alan derinliği üzerinde daha kapsamlı kontrolleri olacağı anlamına geliyor. Yeni kamera burst mode aktifken saniyede 14 kare fotoğraf çekebiliyor ve 60fps slow motion video çekebiliyor.

Çarpmayı Engelleyici Sensörler

Phantom 4 Pro’daki sensör de bu güncellemeden büyük bir pay almış. Daha önce, Phantom 4 ve Mavic Pro‘da da çarpmayı engelleyici sensörler bulunmaktaydı ama sadece düz giderken etkisini gösteriyordu. Phantom 4 Pro’nun ise dört bir yanında sensör var.